SEO

Alexa Sıralaması Nedir? Neden Önemlidir?

alexa sıralaması

İnternet üzerinde milyonlarca site bulunmaktadır. Bu internet sitelerinin yükselişi birçok duruma bağlıdır. Bu durumların karşılanması durumunda da siteyi ziyaret eden kullanıcı sayısı artar. Dünya genelinde birçok internet sitesinin sıralama verilerinin bulunduğu Alexa, internet sitelerini sıralayarak ne kadar kaliteli olduğunu ölçüyor.

Alexa basit olarak web ölçümleme ve SEO araçları hizmeti sunan bir şirkettir. Alexa ölçüm yaparken siteye giren kullanıcıların yaptığı hareketleri inceler. Aynı zamanda kullanıcının siteye nereden girdiği, yaptığı hareketler, arama sonuçlarından gelen kaynağa, internet sitesinin performansı gibi faktörleri de çıkaracağı sonuca ekler.

Alexa, her internet sitesi için kalite derecesi verir. Dünya ve bulunulan ülkeye göre iki farklı şekilde sıralama yapar. Çok fazla kıstasa ve veriye göre sıralama yapan Alexa, SEO konusunda da oldukça etkili olmaktadır. Alexa için gereken veriler SEO stratejilerinin verimliliği hakkında da bilgi vermektedir.

Alexa, özellikle ticari internet siteleri için büyük önem taşımaktadır. Bunlara ek olarak başka internet sitelerinin reklamlarını kendi internet sitenize çekmek ve yayınlamak için Alexa sıralaması çok önemlidir. Aynı zamanda Alexa, internet sitesinin itibarını ve internet platformlarındaki popülerliğinizi ölçen bir rehberdir.

Alexa sıralamasının neden bu kadar önemli olduğunu maddeler halinde belirtecek olursak:

• Özgün ve kaliteli bir internet sitesi olduğunun göstergesidir.
• İnternet sitesinin trafiğini ölçer.
• Kullanıcıların internet sitesinde ne kadar süre kaldığını gösterir.
• İnternet sitensin ne kadar düzgün, çeşitli ve aktif olduğunu gösterir.
• İnternet sitesinin SEO konusunda uyumlu olup olmadığını gösterir.
• Reklam verenler internet sitesinin Alexa sıralamasına önem verir.
• İnternet sitesinin kalitesini ölçer.
• Rekabet analizini gösterir.

Alexa Sıralaması Nasıl Sorgulanır?

Bir internet sitesinin Alexa sıralamasına girebilmesi için belirli bir değerde etkileşime sahip olması gerekiyor. İnternet siteniz bu değerin altında kalıyorsa sıralamaya dahil edilemeyebilir. Alexa sıralamanıza www.alexa.com sitesi araçlar bölümünden ücretsiz bir şekilde bakabilirsiniz.

Kullanıcıların hangi anahtar kelimeleri kullanarak internet sitenize geldiğini, ortak hedef kitleye sahip olan internet sitelerine kadar birçok farklı durumu sizlere sunuyor.

İnternet sitenizin Alexa sıralaması, internet sitenize gelen kullanıcı sayısını arttırma ve daha fazla etkileşim alma yollarını öğrenmeniz için ipuçları verir. Aynı zamanda hedef kitlenize daha kolay nasıl ulaşabileceğinizi de öğrenmenizi sağlar. Yapılan sürekli ölçümler sıralamaların değişmesine neden olmaktadır. Bu sayede internet sitenizin performansını sürekli takip edebilir ve geliştirebilirsiniz.

Alexa Nasıl Kullanılır?

Alexa sıralaması ne kadar düşerse internet sitesi kaliteniz o kadar yüksek anlamına gelmektedir. Alexa sıralamanızı düşürmek için kısaca internet sitenizin trafiğinin ve kullanıcıların internet sitenizde geçirdiği sürenin artması gerekmektedir. Kullanıcıların internet sitesinde geçirdiği sürenin artması için kullanıcıya yönelik detaylar ve kaliteli içerik paylaşımları olması gerekmektedir. SEO çalışmaları, doğru kanallara verilen doğru reklamlar ve internet sitesi trafiği yüksek olan platformlardan yapılan linklemeler, Alexa sıralamanızın düşmesine katkıda bulunur.
Bunlara ek olarak internet sitelerinin Alexa sistemine kaydolması da Alexa sıralamasının düşmesine katkı sağlamaktadır. Alexa Widget, Alexa Tool gibi eklenti kullanımları da Alexa sıralamasını düşürür. Aynı zamanda Alexa üzerinden internet sitesine alınan olumlu yorum ve puanlamalar Alexa sıralamanızı düşürecektir.

Medyaek olarak bu yazımızda Alexa sıralamasının ne olduğunu, neden önemli olduğunu, nasıl sorgulandığını ve nasıl kullanıldığını tüm detaylarıyla ele aldık. Siz de yazımızdan faydalanarak Alexa sıralamasından iyi sonuçlar alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir