SEO

İçerik Özgünlük Kontrolü Araçları Nelerdir?

içerik özgünlük kontrolü araçları

Yazılan içeriğin dikkat çekmesi için özgün olması gerekir. Özgün içerik; yazarın bir konuyu kendi bilgileri ile ele alması olarak tanımlanmaktadır. Aksi takdirde arama motorları tarafından bu durum tespit edildiğinde “yinelenen içerik” olarak algılanmaktadır. Bu durum SEO için olumsuz sonuçlara neden olur.

Bu noktada içerik özgünlük kontrolü, içeriğin başarısı hakkında ipuçları verir. İçeriği kendiniz yazmış olsanız bile özgünlük kontrolü mutlaka yapılmalıdır. Peki, oluşturulan içeriğin özgünlüğünü nasıl kontrol ederiz? Medyaek olarak bu yazımızda, en iyi ve güvenilir içerik özgünlük kontrolü araçlarını ele alacağız.

1-Plagiarisma

Plagiarisma, özgünlük kontrolü yapan bir tarama programıdır. Site, Word tabanlı olarak çalışmaktadır. Ayrıca bu sitede 190’dan fazla dil seçeneği de bulunmaktadır. Diğer programların aksine ara yüzü ile kullanılan tema sade ve kolaydır. 

2-Grammarly

Grammarly; özgünlük, yazım ve noktalama, dilbilgisi kontrolleri yapmanızı sağlayan bir araçtır. Bu araç, içeriğinizdeki hataları algılar ve bu hataların nasıl düzeltileceği konusunda çeşitli öneriler sunar. Aynı zamanda içeriğinizi, internetteki milyarlarca siteyle karşılaştırarak özgünlük oranını da belirler. Ayrıca içeriğinizi özgünleştirmek için de çeşitli öneriler sunar.

 3-Turnitin

Turnitin, yaygın kullanım alanına sahiptir. Bu araç; ödev, rapor ve tez gibi metinlerdeki özgünlük oranını hesaplar. Aynı zamanda pratik ve hızlı bir şekilde hesaplama yapar. Turnitin, başarılı özellikleri ve kullanım kolaylığı ile oldukça sık tercih edilmektedir. Bunlara ek olarak Turnitin, içeriğinizin detaylı kontrolünü sağlar. Benzerlik ya da yineleme varsa işaretleyerek sizi uyarır.

 4-CopySpace

CopySpace, içerik özgünlük kontrolü yapan araçlardan biridir. Bu aracı diğer sistemlerden ayıran özelliği ise içeriklerin korunmasını sağlar. Bunlara ek olarak site içeriğini analiz eder ve farklı kaynaklarda yer alıp almadığını da kontrol eder. Bu sayede ise manuel kontrol yapılmasını gerektirmez. CopySpace, anlık kopya uyarılarını e-posta olarak raporlar. Bunun yanı sıra online veri hırsızlığına çözüm sunar.

 5-Whitesmoke

Whitesmoke, özgünlük kontrolü yapmasının yanı sıra en önemli İngilizce gramer düzeltici programlarından birisidir. İçeriğin özgün olup olmadığını kontrol eder böylece taklit içerikleri de kolayca tespit eder. Bu özellikleri sayesinde de sıkça tercih edilir.

 6-CheckForPlagiarism

CheckForPlagiarism, akademisyenler ve bilgisayar yazılım uzmanları tarafından geliştirilmiş bir araçtır. Bu araç, patentli içerik özgünlük kontrolü aracıdır. Ayrıca, 7/24 online müşteri hizmetleri desteği sunar. En bilinir özelliği yüksek oranda doğru sonuç vermesidir. Bunun yanı sıra ücretsiz deneme versiyonu da bulunmamaktadır.

 7-Unicheck

Unicheck, çevrimiçi çalışan bir programdır. Bu araç bulut tabanlı olarak çalışır. İçerik özgünlük kontrolü yapmasının yanı sıra benzerliklere sahip içeriklerin tam referanslarını da belirtir. Sonuçların güvenilir olmasının nedeni yapay zekâ ile çalışmasıdır.

 8-Viper

Viper, içerik özgünlük kontrolü yapan başarılı bir denetleyicidir. Bu araç, geniş ölçekli kullanım olanağı sunar. Bunun yanı sıra kullanımı kolaydır ve ayrıntılı tarama işlemi yapar.

Medyaek olarak bu yazımızda, içerik özgünlük kontrolü araçlarını tüm detaylarıyla ele aldık. Siz de bu araçlar ile özgün içerikler üretebilirsiniz. Daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir