Sosyal Medya

Instagram Hesabı Neden Kapanır?

instagram hesabı neden kapanır

Instagram, dünyada en çok kullanılan ikinci mobil uygulamadır. Kullanıcısının fazla olması sebebiyle kullanıcı politikası oldukça güvenilirdir. Son zamanlarda ise birçok Instagram hesabı kapatılmaktadır. Şüpheli herhangi bir işlemde Instagram, hesabınızı kullanıma kapatmaktadır.  Bu nedenle hesapların kapanma nedenini incelemeniz ve sebeplerini öğrenmeniz gerekir. Instagram hesaplarının kapatılmasının birçok sebebi olabilir. Telif hakkı ihlali, şiddet içeren paylaşımlar, topluluk kuralları ihlali gibi sebeplerden dolayı hesabınız kullanım dışı olabilir.

Instagram hesabınız kapatıldı ancak haksız yere kapatıldığını düşünüyorsanız itiraz etmeniz mümkün. Daha sonra itirazınız, Instagram tarafından incelemeye alınacaktır. Peki, bir Instagram hesabının kapanmasının nedenleri nelerdir? Medyaek olarak bu yazımızda, Instagram hesabı neden kapanır, nasıl geri alınır gibi konular hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

1-Limitlerin Aşılması Nedeniyle Kapanması

Instagram üzerinde yapılan her aktivitenin belirli bir sınırı vardır. Instagram üzerinden beğeni ve yorum yapma, takip isteği gönderme, takip isteği kabul etme gibi etkileşimleri belirli bir sınır çerçevesinde yapabilirsiniz. Aynı şekilde paylaştığınız gönderilerde de belirli sayıda hashtag kullanabilirsiniz. Bu limitler aşıldığında ise Instagram, hesabınızı bir süre askıya alabilir veya kullanım dışı bırakabilir. Bu limitlerin olmasının nedeni spam ve bot hesapların tespit edilmesidir.

Instagram’ın yolladığı uyarıları dikkate almayıp limit aşımını art arda yaptığınızda hesabınız Instagram tarafından bot olarak algılanır ve kapatılır. Bunun sonucunda ise hesabınızı tekrar kullanamazsınız.

Yeni açılan Instagram hesabının limitleri daha düşüktür. Hesap yeni olduğu için güvenilmezdir ancak limitleri aşmadığınız sürece zaman içinde limitleriniz artar.

2-Telif İhlalinden Dolayı Kapanması

Instagram’da telif ihlalinden hesap kapanması oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Genellikle bu durum, telifli müzik kullanımı nedeniyle olur. Buna ek olarak başkasına ait içerik paylaşımı yapıp şikâyet alınması durumunda da hesabınız incelemeye alınır. Bu durumun doğruluğu tespit edildiğinde de hesabınız kapatılır.

İçeriklerinizi paylaşırken telif ihlali olan bir müzik kullanıldığı zaman Instagram, içeriğinizi paylaşmanıza izin vermez ve “Telif hakları ihlali gerekçesiyle gönderiniz yüklenemedi.” uyarısı alırsınız. İçeriğiniz paylaşılsa bile kısa süre içinde yine aynı uyarıyı alarak içeriğinizin kaldırılmasına neden olur. Çok fazla bu uyarıyı aldığınızda ise Instagram hesabınız kapatılır. Bunun önüne geçmek için telif ihlali bulunmayan müzikler tercih edebilirsiniz. Ayrıca telif ihlali nedeniyle kapatılan hesaplar geri açılmamaktadır.

3-Hesabın Yoğun Şikâyet alması

Bir Instagram hesabının yoğun şikâyet alması, Instagram’da en hızlı hesap kapanma sebeplerinden biridir. Fazla sayıda takipçisi olan kullanıcılar bu durumla daha sık karşılaşmaktadır. Rahatsız etme, taciz gibi durumlar söz konusu ise yazılı kanıtlar sonucu hesabınız direkt kapatılır.

Diğer yandan hesap kapatıldıktan sonra aynı kişi farklı hesap açıp bu duruma devam ettiği takdirde Instagram direkt telefon numarasını engeller. Böylece o telefondan hiçbir şekilde yeni bir Instagram hesabı açılamaz ya da var olan bir hesaba giriş yapılamaz.

4-Fake Hesap Olması

Fake hesaplar, olmayan birini veya kuruluşları temsil ediyormuş gibi davranan hesaplardır. Bu hesaplar, Instagram tarafından tespit edildiğinde açılmamak üzere kapatılır. Aynı zamanda bu durumun yasal olarak da bir karşılığı vardır. Dolandırıcılık ve sahte bilgi vermekten savcılığa şikâyet edilebilir ve birey hakkında yasal işlem başlatılabilir.

Peki fake hesaplar nasıl kapattırılır? Instagram bu gibi durumlar için çeşitli prosedürler geliştirmiştir. Fake hesabı şikâyet etmeniz durumunda hesap incelemeye alınır. Kısa bir süre sonra yapılan incelemeler doğrultusunda hesabın fake hesap olduğu doğrulanırsa hesap kapatılır. Bu hesabı tekrar kullanmak ise mümkün değildir.

Instagram Hesabımı Nasıl Geri Alabilirim?

Instagram hesabınız yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı kapanmış olabilir. Bazı durumlarda ise hesap kapatılmadan önce doğrulama işlemine tabi tutulur. Instagram hesabına girmeye çalıştığınızda ise hata ekranıyla karşılaşırsınız. Bu ekranda “Daha fazla bilgi al” seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenekten Instagram hesabınızın neden kapatıldığını öğrenebilirsiniz.

Hesabınızın bir yanlışlık sonucu kapatıldığını düşünüyorsanız itiraz etme hakkınız vardır. Bir Instagram hesabı kapandıktan sonra kullanıcıya bir e-posta gönderilir. Bu nedenle bu gibi durumlarda e-posta kontrolü yapmak son derece önemlidir. Gönderilen maili dikkatle incelemelisiniz. Daha sonra gönderilen formu eksiksiz ve inandırıcı bir şekilde doldurmalısınız. Bu formda sizden konum, e-posta adresi, kimlik fotoğrafı, şirket iseniz şirkete ait resmî belgeler gibi bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler, hesabın size ait olduğunu doğrulamak için kullanılmaktadır. Bu süreç uzun sürebilmektedir.

Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra Instagram size dönüş sağlar. Bilgileriniz doğruysa ve kural ihlaliniz bulunmadıysa hesabınız yeniden aktifleştirilir. Bunun yanı sıra yolladığınız bilgilerde uyumsuzluk tespit edilirse ya da kural ihlali söz konusuysa hesabınız direkt kapatılır.

Bu tarz bir durumla karşı karşıya kalmamak için dikkat etmelisiniz. Telif hakkı ihlali ve limit aşımı yapmamak, fake hesap kullanmamak ve topluluk kuralları ihlali yapmamak Instagram hesabınızın kapatılmaması için önemlidir.

Medyaek olarak bu yazımızda, Instagram hesaplarının kapanma nedenlerini ve hesabın nasıl geri alınabileceğini tüm detaylarıyla ele aldık. Siz de Instagram hesabınızın kapatılmaması için önlemler alabilir veya kapatılan hesabınızı geri alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir