Blog

Blog Nasıl Yazılır? Adım Adım Anlatım

blog nasıl yazılır

Blog yazmak işini dijitalde büyütmek isteyenler için ilk adımdır. Blog içeriği oluşturmak, Google aramalarında ilk sıralarda çıkmanız için oldukça önemlidir. SEO uyumlu içeriklerle, organik olarak büyüyerek, daha az maliyetle işinizi büyütebilirsiniz. Bir birey olarak da profesyonel olduğunuz alanda blog içerikleri oluşturabilirsiniz. Bu içerikleri yazarken yapacağınız araştırmalar alanınızda daha da bilgilenmenizi sağlayacaktır.

Yazılarınızın, okuyan kişilere fayda sağlaması oldukça önemlidir. Blog yazmak için kendi web sitenizi açabilirsiniz. Bunun yanında, Linkedln ve Medium gibi platformları da kullanabilirsiniz.

Medyaek olarak bu yazımızda blog nasıl yazılır tüm süreçleriyle ele alacağız. Keyifli okumalar dileriz.

Konunuzu Belirleyin

Blog yazmanın ilk adımı ilgi çekici bir konu belirlemektir. Seçeceğiniz konu hedef kitlenizi çekmek açısından oldukça önemlidir. Google Trends gibi araçlar kullanarak alanınızdaki trendleri öğrenebilir ve bununla ilgili bir içerik oluşturabilirsiniz. Güncel konularla ilgili yazmak her zaman okuyucuyu çekmek adına daha etkilidir. Seçtiğiniz konuyla ilgili yazmaya başlamadan önce kendinize şu soruları sormalısınız:

 1. Hedef kitlem ne? Kime yazmak istiyorum?
 2. Bu konuyu ne kadar iyi biliyorum? Konuyla ilgili bilgim faydalı bir yazı için yeterli mi?
 3. Seçtiğim konu, yazmak istediğim alanla ilgili mi?

Bu sorulara cevap vererek doğru bir konu seçip seçmediğinizi ölçebilirsiniz.

Belirlediğiniz Konudaki Diğer Sitelere Bakın

Konunuzla ilgili siteleri incelemek size bir başlangıç noktası gösterecektir. Konunuzla ilgili önden araştırma yapmak, iyi bir yazı için oldukça önemlidir. Burada önemli bir nokta da yazınızın özgün olmasıdır. Belirlediğiniz konu ile ilgili araştırma yapmak diğer sitelerden kopyala yapıştır yapmak değildir. Araştırmalarınızı, yazacağınız konudaki bilgili birikiminizi artırmak amacıyla yapmalısınız. Özgün yazıların Google aramalarında ilk sıralarda çıkma ihtimali daha yüksektir. Böylelikle, özgün yazılar yazarak işinizi büyütebilirsiniz.

İlgi Çekici Bir Başlık Kullanın

Okuyucunun yazınızla temas ettiği ilk nokta başlığınızdır. Yazınızın okunması için ilgi çekici bir başlık oldukça önemlidir. Sırf ilgi çekici olsun diye alakasız bir başlık kullanmamalısınız. İçeriğin konusuyla ilgisiz başlıklar okuyucuda güvensizlik hissi yaratacaktır. Başlığınız net olmalıdır. Başlığı okuyan kişi içeriğin neyle ilgili olduğunu anlamalıdır.

İçeriklerinizde rakamlar kullanabilirsiniz. Örneğin, 2022 rehberi veya 5 adımda anlatım gibi ifadeler kullanabilirsiniz. Anahtar kelimenizi başlığınızın başında kullanmanız SEO için oldukça önemlidir. SEO için diğer önemli nokta ise H etiketlerine dikkat etmenizdir. Başlığınız içeriğinizin kalitesini yansıtır. Bu nedenle yazmaya başlamadan önce başlığınız hakkında kafa yormalısınız.

Anlam Bütünlüğünü Bozmayın

İçeriğinizi bir anlam bütünlüğü içerisinde yazmanız okuyucunun okuma deneyimi açısından oldukça önemlidir. Anlam bütünlüğünden sapmanız, okuyucunun dikkatinin dağıtacak ve içeriğinizi okumadan çıkmasına sebep olacaktır. SEO için hemen çıkma oranınızın az olması ve okuyucunun sitenizde gezinerek başka yazılarınızı okuması oldukça önemlidir. 

Yazım Ve İmla Kurallarına Dikkat Edin

İçeriğinizi tamamladıktan sonra yapmanız gereken şey yazım ve imla kurallarını kontrol etmenizdir. Yazını birden fazla kez okuyarak bu kontrolleri yapmanız okuma deneyimi adına oldukça önemlidir. Yazınızda imla kurallarına dikkat etmemeniz yazınızın kalitesi için kötü bir durumdur. Bu, okuyucunun içeriğinizi okumadan çıkmasına sebebiyet verir.

Yazının SEO Uyumlu Olmasına Dikkat Edin

Her mecrada içerik oluşturmak işinizi büyütmek adına oldukça önemlidir. Google aramalarında ilk sıralara çıkmak için SEO uyumlu içerikler yazmalısınız. Bunun için ilk olarak SEO’yu çok iyi anlamalı ve öğrenmelisiniz. Bu öğrendiklerinizi uygulamaya dökerek kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz. Yazınızın SEO uyumlu olması için aşağıdaki maddelere dikkat etmelisiniz:

 1. Doğru anahtar kelimeleri seçmek SEO için oldukça önemlidir. Google Kelime Planlayıcı, Google Trends, Ubersuggest ve Keywordtool gibi araçları kullanarak anahtar kelime çalışması yapabilirsiniz.
 2. Anahtar kelime yoğunluğuna dikkat etmelisiniz.
 3. Görsellerinizde alt metin olarak anahtar kelimelerinizi kullanmalısınız.
 4. Site içi linkler SEO için oldukça önemlidir. Yazınızla ilgili site içi linkleri yazınıza eklemelisiniz.
 5. Anahtar kelimenizi mutlaka ilk paragrafta kullanmalısınız.
 6. Anahtar kelimenizi ana başlığınızda ve alt başlıklarınızda kullanmalısınız.
 7. Başlıklarınızın H etiketlerine uyumu SEO için oldukça önemlidir.
 8. İçeriğinizde anahtar kelimenizle ilgili farklı kelimeleri kullanmalısınız. Bu, yazınızın kalitesi için önemlidir.
 9. Meta açıklamalarınızın uzunluğuna ve anahtar kelime kullanımına dikkat etmelisiniz.
 10. İçeriğinizin uzun olması SEO için önemli bir avantajdır. Uzun içeriklerin kısa içeriklere göre Google aramalarında ön sıralara çıkma ihtimali daha fazladır.

Yazacağınız içeriğinizde bu maddelere dikkat ederek SEO skorunuzu artırabilirsiniz. SEO uyumlu içerikler işinizi dijitalde büyütmek için oldukça önem taşımaktadır.

Medyaek olarak bu yazımızda blog nasıl yazılır sorusunu tüm detaylarıyla ele aldık. Siz de yazımızdan ilham alarak blog yazabilir ve işinizi dijitalde büyütebilirsiniz. Daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir