Backlink

En İyi 4 Backlink Analiz Aracı

backlink

Backlink, bir siteden diğer siteye verilen link anlamına gelir. Bu çalışmalar dijital dünyada genellikle iki site arasında yürütülen ortak bir çalışmadır. SEO açısından çok önemli bir yere sahip olan backlink çalışmaları, iyi analizlerle ve doğru sitelerle yapıldığında sitenizi en üst sıralara çıkarmaya yardımcı olur. Fakat iyi analiz yapılmadığında sitelerden alacağınız bu linklerin hiçbir anlamı olmaz. Bu bağlamda hem kendi siteniz için hem de üst sıralara çıkmayı başarmış rakip siteler için farklı analizler yapmanız gerekir.

Backlink için analiz yaparken kullanabileceğiniz farklı araçlar bulunur. Bu içeriğimizde bu araçların içerisinde en çok tercih edilen 4 backlink analiz aracını sizlere tanıtacağız. Keyifli okumalar!

Ahrefs

Ahrefs, backlink analiz araçları arasında en çok tercih edilen araçlardan biridir. Grafiklerle sunulan detaylı analizler sayesinde kolayca çalışmalarınızı yürütebilirsiniz.

Ahrefs’te backlink aldığınız domainleri, backlink anahtar kelimelerini, silinen backlinkleri, bozuk bağlantıları ve rakiplerinizin backlink analizlerine ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra yüzdelik oranları, dalgalanmaları ve sitenin toplam baclink sayısını kolayca görebilirsiniz.

Ahrefs’in kullanıcılar için ücretsiz bir sürümü vardır fakat burada sınırlı sayıda özellik bulunur ve sınırlı sayıda analiz yapılır. Ücretli versiyonunda ise aylık abonelik oluşturarak bütün analiz çalışmalarınızı özgürce yapabilirsiniz.

Monitor Backlinks

Monitor backlinks en iyi backlink analiz araçlarından bir diğeridir. Monitor backlink de Ahrefs’e genel olarak benzer. Backlink analizlerini özelleştirilmiş grafikler halinde size sunar. Backlink özet çubuğunda; sitenize gelen bağlantı sayısını görebilir, incelemek istediğiniz toplamın üzerine tıklayarak detaylı bilgileri anında görüntüleyebilirsiniz. Örneğin Google’nın yok saydığı bağlantıların üzerine tıklayarak takip edilmeyen bozuk bağlantıları görebilirsiniz.

Monitor backlinks’te analiz aracında sitenize gelen bütün geri bağlantıları görebildiğiniz gibi rakiplerinizin hangi alanda en iyi backlinkleri aldığını da görebilirsiniz.

Monitor backlinks’in en güzel yanı ulaşmak istediğiniz bütün bilgilerin raporlar halinde hazırlanıp size ulaştırmasıdır.  Bu platformu ihtiyacınıza göre ücretli veya ücretsiz olarak tercih edebilirsiniz.

Monitor backlinks’in ücretsiz versiyonunda tüm seçeneklerin bazı kısıtlamaları bulunur. Ücretli versiyonunda ise planlar 21 dolar ile 120 dolar arasında değişir. Üstelik ücretli versiyonunu denemek için 30 günlük ücretsiz bir deneme seçeneği vardır. Bu deneme sürümünü kullanmak için kart bilgilerinizi girmek zorunda kalmazsınız.

İyi bir backlink analizi yapmak için bu analiz aracını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Semrush

Semrush, en iyi SEO araçlarından biri olduğu gibi backlink analiz araçlarında da en ön sıralarda yer alır. Backlink analiz çubuğunu kullanarak en iyi backlink sitelerini, en çok hangi alanda backlink alındığını, backlink veren site sayısını görebilirsiniz.

Dijital pazarlamada etkin bir role sahip kişilerin de en çok tercih ettiği analiz araçlarının başlarında gelen Semrush, ücretli bir platformdur ancak denemeniz için 7 günlük ücretsiz deneme sürümü bulunur.

Majestic SEO

Majestic SEO, baclink analiz araçları arasında en popüler araçlardan biridir. Siteye gelen backlinkleri, bu backlinklerin hangi sitelerden geldiğini ve gelen backlinklerin site kategorilerini analiz eder. Fresh data özelliğiyle son verilere hızlıca ulaşırsınız.

Historic data özelliği ile 5 yıldan daha eski verileri bile analiz edebilirsiniz. Bu özellik sitenizin geçmişini analiz etmek veya artık kullanmadığınız backlinkleri incelemek için sunulan mükemmel bir hizmettir.

Majestic SEO, Trust Flow planı ile sitenize gelen linklerin ne kadar güvenilir olduğunu ölçer. Bu da backlink aldığınız sitelerin ne kadar kaliteli olduğunu görmenize yardımcı olur.

En iyi 4 backlink analiz aracı ile ilgili daha fazla bilgi almak için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz. Tanıtım yazısı almak için backlink sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir