Backlink

Backlink Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

SEO çalışmalarının vazgeçilmezlerinden bir tanesi olan backlink, web sitelerinin referans alması olarak da kabul edilen çözümlerdendir. Site içi optimizasyonun tam anlamıyla yapılması sonrasında dış link alınması sayesinde sitenin otoritesinin arttırılması hedeflenmektedir. Bu sayede de Google sıralamalarında başarılı bir noktaya ulaşmak mümkün olur.

Medyaek olarak sizin için başarılı bir backlink stratejisi belirleyerek ihtiyacınıza uygun çözümler geliştiriyoruz. Bu sayede web sitenizin Google görünürlüğü arttığı gibi kaliteli bir performans yakalaması da muhtemel olur. Peki, dış link almak adına ne tür uygulamalar gerçekleştirmek gerekir? Parayla alınan referansların web sitesine olumlu anlamda etkisi olur mu? Tüm bu soru işaretlerine cevap verelim!

Doğru Backlink Nedir?

Web sitenizin performansını arttırmak isterken performansı kötü anlamda etkileyecek bir uygulamaya neden olmak istemezsiniz değil mi? O halde dışarıdan link almak istediğinizde ilgisiz web sitelerinden link almamalısınız. Dikkatle seçmediğiniz alternatifler bu yönüyle olumsuz etkiler doğurmaktadır. Bu nedenle parayla backlink alacaksanız dikkatli bir seçim yapmalısınız.  Peki, doğru backlinki nasıl elde edebilirsiniz?

Web sitenizin hizmet sağladığı alanda ya da yakın sektörlerdeki web sitelerinden organik bir linkleme almak oldukça avantajlı sonuçları beraberinde getirecektir. Örneğin ‘En İyi Backlinki Nasıl Alırım’ adlı bir içerik oluşturduğunuzda bu içerik kaliteli olursa webmasterlar size referans verir. Bu sayede de doğru bir şekilde referans alarak web sitenizin performansını arttırabilirsiniz.

Kaliteli web sitelerinden alınan backlinkin olumlu etkiler doğuracağını unutmamalısınız. O halde böylesi bir sonuca ulaşmak adına Medyaek ayrıcalıklarını yaşayabilirsiniz.

Yanlış Backlinkin Olumsuzlukları Nelerdir?

Backlinki yanlış anlamak problemli bir strateji oluşturmaya yol açar. Bu durum da web sitenizin hatalar silsilesi sonucunda olumsuz etkilenmesine neden olur. Peki, backlinkle alakalı hatalı stratejinin sonuçları nelerdir?

Yanlış stratejinin Google sıralamalarınızı olumsuz etkileyeceğini bilmelisiniz. Çünkü değersiz bir siteden link almanız sizin sitenizin de değersiz olduğu düşüncesini ortaya çıkaracaktır. Öte yandan backlinkle alakalı doğru bir web sitesi seçmediğinizde burada yayınlanan tanıtım yazısı aracılığıyla sitenize gelecek trafik de çok az olacaktır.

Backlink Çeşitleri Nelerdir?

Backlink, web sitelerinin Google gibi arama motorlarındaki görünürlüklerini artırmak için tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Farklı türler ile karşımıza çıkan backlink doğru bir şekilde yapılmazsa etki göstermez. Bu kapsamda backlink çeşitlerini genel olarak aşağıdaki gibi sıralamamız mümkündür.

Profil Backlink

Forumlarda açılmış olan üyelikler ile oluşturulan backlink, profil backlink olarak ifade edilmektedir. Ancak profil backlink sadece forumlarda oluşturulan profiller ile elde edilmez. Herhangi bir siteye üye olduktan sonra profilde yer alan hakkında, imza, web sitesi ve biyografı profil backlink anlamına gelmektedir.

Makale Backlink

Makaleler aracılığı ile elde edilen backlink türü makale backlink olarak ifade edilmektedir. Görüntüsü ve yapısı nedeni ile tanıtım yazısına son derece benzer yapıdadır. Günümüzde en fazla talep gören backlink çeşitlerinden bir tanesi makale backlindir.

Wiki Backlink

Wiki siteler aracılığı ile gerçekleştirilen backlink çalışmalarıdır. Genellikle wikipedia üzerinden yapılan linklemeler backlink olarak görülmektedir. Onun dışında diğer ansiklopedilerde de backlink çalışmaları yapılmaktadır. Özellikle ölü linklerin canlandırılması için canlandırma stratejisi ile wiki backlink yapılmaktadır.

Blog Backlink

Bloglardan ve yorumlardan elde edilen çalışmalar blog backlink olarak ifade edilmektedir. Günümüzde pek çok webmaster tarafından blog backlinkin talep gördüğünü söyleyebiliriz.

Tanıtım Yazısı

En çok tercih edilen türler arasında yer alan tanıtım yazısı, farklı sitelerde yayınlanmış olan tanıtım içeriğini ve makaleleri ifade etmektedir. Tanıtım yazıları ile elde edilen bağlantılar başarı elde edilmesini sağlar.

Sosyal İmleme

Google’ın en çok sevdiği backlink türü sosyal imlemedir. Sosyal medya sitelerinden elde edilen backlink türü olan sosyal imleme, otomasyon programların seri ve hızlı bir şekilde uygulanmasını sağlar.

Dizin Backlink

Bu tür, dizin sitelerden elde edilmektedir. Mart ayında ODP’nin kapanması ile birlikte dizin sitelerin geleceğinden şüphe duyulmaya başlanmıştır. Ancak yine de günümzüde talep görmektedir.

Footer 

Web sitelerinin sidebar ya da footer kısımlarında bulunur. Geçerliliğini yitirmek üzeredir.

İwebtool

En eski dizin projeleri içerisinde bulunan iwebtool belirlenmiş bir ücret ile geri bağlantı sağlamaktadır.

Backlink Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Backlink stratejisi, web sitenizin görünürlüğünü arttırmak adına planlama yapmak anlamına gelir. Doğru zamanda, doğru yerde ve doğru yoğunlukta yapılan backlink çalışmalarının web siteniz üzerindeki etkisi tartışmasızdır. Peki, stratejinizi yapılandırırken nasıl hareket etmelisiniz? Bu çok önemli konuya daha yakından bir göz atalım!

‘Backlink almak’ hemen her web sitesi için özeldir. Ancak web sitesinin performansını arttıracak bir çalışma yapmak her şeyden daha değerlidir. Aksi takdirde olumsuz bir senaryo ortaya çıkar. Tam da bu noktada devreye giren doğru backlink stratejisiyle alakalı değerlendirmeler yapmak gerekir.

Kalitesi düşük sitelerden backlink almamak bu konuda en önemli husustur. İkinci sırada ise backlinkin organik bir şekilde alınmasını sağlamaktır. Son olarak doğru yönlendirmeler yapmak backlink konusundaki başarınızı zirveye taşır!

Backlink Stratejisi için Doğru Yöntemler

Medyaek olarak sizin için doğru bir strateji belirlemenin hayli değerli olduğunu biliyoruz. Bu bilinçten hareketle de ihtiyacınıza cevap verecek çalışmalara kapı aralıyoruz. Aşağıdaki adımları izlemenizi sağlarken backlink stratejisi konusunda kusursuz bir sonuca ulaşmanızı sağlıyoruz.

Kaliteli Web Sitelerinden Backlink Almak

DA ve PA değeri düşük web sitelerinden backlink almanın en önemli sonucu web sitenizin olumsuz etkilenmesidir. Çünkü Google botları performansınızı değerlendirirken backlink aldığınız sitelerin kaliteli olmasını önemser. Çünkü backlink referans vermek olduğundan kalitesiz bir web sitesinin referansı da kalitesiz kabul edilmektedir.

Organik Backlink Almak

Organik backlink aslında doğru bir içerik stratejisi ile mümkündür. Çünkü web sitesinin hizmet verdiği alan ne olursa olsun alanında dikkat çeken bir içeriğin başkalarınca paylaşılması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Organik backlink almak için yayınladığınız içeriklerin daima kaliteli olmasına özen göstermelisiniz.

Doğru Yönlendirme Yapmak

Başarılı bir backlink stratejisi için en önemli husus tanıtım yazısı paylaşılırken linklemelerin doğru yapılmasıdır. Örneğin ‘Backlink nasıl alınır?’ başlıklı bir yazıda iç SEO ayarlamalarını paylaşmak olumlu bir etki ortaya çıkarmayabilir.

Medyaek olarak bu yazımızda backlink nedir, çeşitleri nelerdir ve backlink stratejsi nasıl oluşturulur ile alakalı bilgiler vermeye çalıştık. Medyaek çözümlerinden yararlanmak için backlink sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir