TV Reklamları

TV Reklam Çeşitleri Nelerdir?

tv reklam çeşitleri

Hızla değişen pazar koşullarında markalar arasındaki rekabette her geçen gün artmaktadır. Markalarda bu rekabet ortamında daha geniş kitlelere ulaşmak için en etkili kitle iletişim araçlarından biri olan TV’nin gücünden faydalanmaktadırlar.

TV reklamları ile geniş kitlelere ulaşarak ürünlerini tanıtıp, markalarının bilinirliklerini arttırmaktadırlar. Yapılan araştırmalarda markaların hedef kitleye ulaşmasındaki en etkili ve en hızlı yolu olarak TV reklamını işaret etmektedir.

Bu yazımızda markalar tarafından en çok tercih edilen TV reklam çeşitleri hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Bant Reklam

tv reklam çeşitleri bant reklam

TV reklam çeşitleri arasında en sık tercih edilen reklam çeşitlerinden biri bant reklamdır. Bant reklam en basit tanımı ile program veya dizi akışı devam ederken ekranın %20’sini bant şeklinde kaplayan reklamlardır. RTÜK kuralları gereği bant reklam süresi 8 saniyedir ve genel olarak 1920×220 ölçülerinde kullanılmaktadır.

Bant reklamın en büyük avantajlarından biri program akışı sırasında yayınlandığı için izleyicinin reklamı değiştirme ya da görmeme ihtimali oldukça düşüktür. Diğer reklam çeşitleri ile kıyaslandığında %15 daha etkili olduğu gözlenmiştir. Reyting oranı yüksek olan TV programlarında bu oran daha da yükselmektedir.

Spot Reklam

tv reklam çeşitleri spot reklam

Spot reklam en çok bilinen TV reklam çeşitlerinden biridir. En basit tanımı ile program veya dizi aralarında jenerikten hemen sonra başlayan ve ekranı tam olarak kaplayan reklam çeşididir. Reklam kuşağı içerisinde tam ekran olarak gösterilen spot reklamın içeriği ve süresi markanın isteğine göre değişebilmektedir.

Spot reklam çeşidi markanın, marka veya ürün ile ilgili vermek istediği mesajı karşı tarafa en etkili ve en net şekilde iletebildiği reklam çeşitlerinden biridir.

Ürün Yerleştirme

tv reklam çeşitleri ürün yerleştirme

Yerleşik pazarlama, gömülü reklamcılık olarak da bilinen ürün yerleştirme en çok tercih edilen ve en etkili TV reklam çeşitlerinden biridir. Ürün yerleştirme markaya ait ürünün program akışı içerisinde yayınlanan diziye veya programa entegre edilmesi ile hazırlanan bir reklam çeşididir.

Örneğin, marka herhangi bir ürününü tanıtmak için ürün yerleştirme ile reytingleri yüksek bir dizi de dizi karakterinin o ürünü kullanmasını sağlar. Böylece diziyi izleyen bütün kitleye ulaşarak hem ürününün reklamını yapmış hem de markasının bilinirliğini arttırmış olur.

Öneri İçerik: TV Reklamlarının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Sponsorluk

tv reklam çeşitleri sponsorluk

Sponsorluk en basit tanımı ile markaların geniş kitlelere ulaşmak, bilinirliklerini arttırmak için bir etkinlik, program ya da organizasyonu destek vermesi olarak tanımlanabilir. TV reklamlarında ise bu durum televizyon sponsorluğu olarak bilinmektedir.

Öne çıkmak isteyen markalar TV programlarına sponsor olurlar. Sponsor olan markanın logosu örneğin program öncesinde ve sonrasında “sunar/sundu” şeklinde karşımıza çıkar. Bu da markanın izleyici karşısına çıkmasını sağlayarak etkili bir biçimde bilinirliğini arttırmaya yardımcı olur.

MedyaEk ekibi olarak yazımızda TV reklam çeşitleri nelerdir sorusu hakkında bant reklam, spot reklam, ürün yerleştirme ve sponsorluk başlıkları altında kısa bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. TV reklam çeşitleri ve benzeri içerikler için bizi takip edebilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir