Backlink

3 Adımda Backlink Analizi Nasıl Yapılır?

Backlink, web sitenizin herhangi bir url adresinin internetteki başka bir web sitesinin ana sayfasında ya da diğer sayfalarında yayınlanmasıdır. Backlinkler arama motorlarının çalışma mantığı açısından oldukça önemli bir yere sahip oldukları için doğal sıralamaları doğrudan etkiler.

Backlinklerin Google SEO çalışmalarındaki önemi göz ardı edilemez. Ancak backlinklerden istenilen ve beklenen verimin alınabilmesi için kaliteli olması gereklidir. Backlinklerin kaliteli olup olmadığı, bekleneni karşılayıp karşılayamayacağı ise bir backlink analizi ile belirlenebilir.

Bu yazımızda sizler için 3 Adımda Backlink Analizi Nasıl yapılır sorusuna cevap vermek için “Analiz Etmek İstediğiniz Siteyi Seçin”, “Backlink Analiz Analiz Aracı Seçin” ve “Analiz Sonrası Çıkan Sonuçları İnceleyin” adımlarından bahsedeceğiz.

Backlink Analizi Nasıl Yapılır?-3 Adım

Analiz Etmek İstediğiniz Siteyi Seçin

Backlink analizinin ilk adımında analiz etmek istediğiniz siteyi seçmekle başlamalısınız. Analiz etmeye ilk olarak kendi web sitenizden başlamalısınız. Daha sonra ise sektördeki rakiplerinizin backlink analizini yapabilirsiniz.

Rakip firmalarınızı belirlemek ise oldukça kolaydır. Eğer büyük bir firmaysanız rakibinizi yüksek bit ihtimal tanıyorsunuzdur. Ancak yerel bir işletmeyseniz ve rakiplerinizi belirlemekte zorluk çekiyorsanız yapmanız gereken tek şey sizinle benzer ürün ya da hizmet sunan işletmeleri tespit etmektir. E-ticaret sitesi sahibiyseniz rakibiniz benzer ürünleri satan diğer sitelerdir.

Bunların dışında ise arama motorlarından birkaç arama yaparak rakiplerinizi tespit edebilirsiniz. Böylece backlink analizi için analiz etmek istediğiniz siteyi seçebilirsiniz.

Backlink Analiz Aracını Seçin

Backlink analizi için analiz etmek istediğiniz siteyi belirledikten sonra backlink analiz aracını seçmeniz gerekiyor. Bunun için popüler backlink analiz araçları arasından ücretli ya da ücretsiz araçlardan birini seçebilirsiniz.

Backlink analizi için 5 ücretsiz araç şu şekildedir;

 • RankWatch
 • Ubersuggest
 • Rank Signals
 • SEO Review Tools
 • Backlink Watch

Bunlar dışında ücretsiz pek çok ücretsiz backlink aracı vardır.

Backlink analizi için 5 ücretli araç şu şekildedir;

 • SEMRush
 • Serpstat
 • Ahrefs
 • Moz
 • Majestic

Bunlar dışında ücretli pek çok ücretli backlink aracı vardır. Ayrıca pek çok ücretli backlink aracında ücretsiz sürümler vardır.

Sizin için uygun olan backlink aracını seçmekte zorlanıyorsanız, bu sektörde hizmet veren profesyonel firmalardan yardım alabilirsiniz.

Analiz Sonrası Çıkan Sonuçları İnceleyin

Analiz etmek istediğiniz siteyi belirleyip, uygun backlink analiz aracıyla analizi gerçekleştirdikten sonra analiz sonrası çıkan sonuçları incelemeniz gerekiyor. Çünkü bir backlink analizi ile tüm sorunları keşfetseniz dahi sonuçları değerlendirmezseniz ve analiz sonrası çıkan sonuçları incelemezseniz, backlink analizinden istediğiniz verimi elde edemezsiniz.

Backlink analizi sonrası çıkan sonuçları incelemenizin ardından şu işlemleri uygulayabilirsiniz;

 • 404 Hatası veren sayfaları tespit ederek bozuk sayfalardan bağlantılarınızı kaldırabilirsiniz.
 • Backlinkleriniz güvenlik tehlikelerinden dolayı ceza almış olabilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmışsanız, Google’a yeniden değerlendirme isteği gönderebilirsiniz.
 • Backlink domainlerinizde toksik bağlantılar olabilir. Bu yüzden hassas bir şekilde ve manuel olarak toksik bağlantıları ortadan kaldırabilirsiniz.

Genel olarak bu işlemleri uygulayabilirsiniz. Bunlar ve bunlara benzer işlemler uygulayarak backlinklerinizi revize edebilirsiniz. Böylece backlink analizini tamamlayarak, verimi artırabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için 3 Adımda Backlink Analizi Nasıl yapılır sorusuna cevap vermek için “Analiz Etmek İstediğiniz Siteyi Seçin”, “Backlink Analiz Analiz Aracı Seçin” ve “Analiz Sonrası Çıkan Sonuçları İnceleyin” adımlarından bahsettik. Genel olarak bu 3 adım ile Backlink analizi nasıl yapılır sorusuna cevap verebiliriz.

Medyaek olarak uzun yıllardır backlink hizmeti sağlıyoruz. Backlink ya da diğer hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1 thoughts on “3 Adımda Backlink Analizi Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir