SEO

Yoast SEO Nedir?

Medyaek olarak bu yazımızda Yoast SEO nedir, nasıl kurulur gibi konuları detaylarıyla ele aldık. Siz de yazımızdan ilham alarak Yoast SEO kullanabilirsiniz.

Yoast SEO, sitenizin Google’da ilk sıralarda yer alması için tavsiyeler sunan bir WordPress eklentisidir. Bunun yanında, içeriğinizin genel SEO kurallarına uyumlu olması ve okunabilir olması için tavsiyeler sunan bir araçtır.

Yoast, SEO çalışmalarınız için oldukça önemlidir. Tüm siteniz, içerikleriniz ve sayfalarınızın SEO durumuyla ilgili sunduğu araçları kullanarak SEO skorunuzu artırabilirsiniz.
Google’da ilk sıralarda yer almak istiyorsanız içeriklerinizi optimize etmelisiniz. İçeriklerinizi optimize etmek için kullanabileceğiniz en iyi araç Yoast SEO’dur.

Yoast, anahtar kelimeleriniz, meta açıklamalarınız, başlıklarınız ve bağlantılarınız ile ilgili temel SEO önerileri sunar. Aynı zamanda, okuyucu deneyimi için edilgen cümleler, geçiş kelimeleri, cümle uzunluğu gibi içeriğinizin okunabilirliği adına önerilerde bulunur.

Yoast, sitenizin teknik SEO ayarları için de oldukça önemlidir. Bu eklenti, sitenizin haritasını ve robots.txt dosyasını düzenleyebilir. Bunun yanında, Google’ın içeriğinizi bularak, dizine eklemesini sağlar. Dizine eklenmesini istemediğiniz içeriklerinizi ise kolayca kaldırabilirsiniz.

Yoast SEO, içeriklerinizi yönetmek için 2 tane araç sunar. Bu araçlar, standart URL etiketleri ve yönlendirme aracıdır. Standart URL etiketleri aracı, benzer içerik ve sayfalarınızın yönetilmesi adına önem taşımaktadır. Dizine eklenmesi için işaretlenen içeriğe, otomatik olarak standart etiketler ekler. Yönlendirme aracı ise, değiştirdiğiniz URL veya sildiğiniz sayfalara gelen ziyaretçilerin doğru sayfalara gitmesini sağlar. Bu araç, kullanıcı deneyimi adına oldukça önemlidir.

SEO için site yapınız ve dahili bağlantılarınız önem taşımaktadır. Yoast SEO’nun önemli bir diğer aracı ise içeriklerinizde ve sayfalarınızda kaç tane dahili bağlantı olduğunu ve bu bağlantıların kalitelerini söyleyen dahili bağlantı öneri aracıdır. Bunun yanında site yapınızı nasıl geliştirebileceğinizi söyleyen birçok öneri aracı bulunmaktadır.
Yoast SEO kullanarak temel ve teknik SEO’nun ne olduğunu anlayarak öğrenebilirsiniz. Bu eğitici özelliğiyle, Google’da ilk sıralara çıkmak için Yoast eklentisini kullanmak oldukça önemlidir.

Öneri İçerik: SEO Uyumlu İçerik Nedir? Nasıl Yazılır?

Yoast SEO Kurulumu

Yoast SEO’yu sitenize kurmak çok basit bir işlemdir. Öncelikle, WordPress altyapılı sitenizin kontrol paneline giriş yapmalısınız. Sonra eklentiler kısmından yeni ekle butonuna basmalısınız.

Yoast eklentisine ulaşmak için arama kutusuna Yoast SEO yazmalısınız. Eklentiyi kurmak için “install now” yani “yükle” anlamına gelen butona basmalısınız. Bu yükleme işlemi tamamlandıktan sonra sitenizde eklentiyi aktif olarak kullanmak için etkinleştir düğmesine tıklamalısınız.

Yoast SEO eklentisini kurma işlemi bu kadardır. Kurulum işleminden sonra kontrol panelinin sol kenar kısmında kalan alandan Yoast eklentisinin ayarlarını özelleştirebilirsiniz. Bunun yanında, eklentinin otomatik gerçekleştirmesini istediğiniz işlevleri seçebilirsiniz.

Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Yoast SEO eklentisinin ayarlarını doğru yapmak oldukça önemlidir. Eklenti ayarları özelleştirebilmeniz için birçok seçenek sunar. Sitenizde SEO eklentilerinin ayarlarını Yoast eklentisine geçirmek için araçlar kısmındaki “ içe aktar” butonunu kullanabilirsiniz. Bunu yapmanız ayarları tamamlamak adına kolaylık sağlayacaktır. Eklenti yüklendikten sonra kontrol panelinin menü kısmında SEO düğmesi çıkacaktır. Ona bastığınızda genel menüye ulaşırsınız. Genel menüde, başlangıç, özellikler ve web yöneticisi araçları bulunmaktadır.

Başlangıç kısmından, eklentinin ayarlarının doğruluğu ve eklentide bir sorun olup olmadığını kontrol edilebilirsiniz. Aynı zamanda, yapılandırma sihirbazı ayarlarına ulaşarak, sitenizin ihtiyacına uygun olarak adımları ilerleyebilirsiniz.

Özellikler kısmında ise eklenti ayarlarını özelleştirebilir, eskiden kullandığınız gibi ayarlayabilirsiniz. Özellikler kısmında birçok yararlı özellik bulunmaktadır. Bu özellikler, SEO analizi, okunabilirlik analizi, XML site haritaları, köşe taşı içeriği ve metin bağlantısı sayacıdır.

Web yöneticisi araçları ise sitenizde kullandığınız araçları eklentiyle bağlamaya yarar. Sitenizde kullandığınız Google Search Console ve Google Analytics gibi araçları eklentinize bağlayabilirsiniz.

Arama görünürlüğü ayarlarından sitenizin Google aramalarında nasıl görüneceğini ayarlayabilirsiniz.

Başlıklarınızla ilgili şablonları ve meta açıklamalarınızın aramalarda nasıl görüneceğini bu bölümden ayarlayabilirsiniz. Sosyal bölümünden kullandığınız sosyal medya platformlarını eklentinize ekleyebilirsiniz.

Aynı zamanda, sosyal kartları etkinleştirerek sitenizin sosyal medya paylaşımlarınızda nasıl görüneceğini özelleştirebilirsiniz.

Medyaek olarak bu yazımızda Yoast SEO nedir, nasıl kurulur gibi konuları detaylarıyla ele aldık. Siz de yazımızdan ilham alarak Yoast SEO kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir