Blog

Geleneksel Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

geleneksel pazarlama yöntemleri

Geleneksel pazarlama yöntemleri, dijitalleşmeyle birlikte giderek daha az kullanılmaya başlandı. Geleneksel yöntemler, dijital olmayan her türlü pazarlama yöntemini ifade eder. Bu yöntemlere broşürler, reklam panoları, televizyon reklamları ve gazeteler örnek verilebilmektedir. Bu geleneksel pazarlama yöntemleri eskiden beri kullanılan pazarlama yöntemleridir. Bu geleneksel yöntemlerin kullanım oranları azalsa da hala hayatımızın bir parçasıdır. Firmalar hedef kitlelerine ulaşmak için bu geleneksel pazarlama yöntemlerine bütçe ayırmaktadırlar. Herkes günlük hayatında bu pazarlama yöntemleriyle karşılaşmaktadır.

Geleneksel yöntemler, yerel pazarlama stratejileri için önemlidir. Reklam panoları gibi fiziksel ve uzun süre kullanılabilen yöntemler yerel kitlelere ulaşmakta oldukça önemlidir. Geleneksel pazarlama yöntemlerinin bu özellikleri onları hala kullanılır kılmaktadır. Ancak dijital pazarlamanın önemi gün geçtikçe artmaktadır. Dijital pazarlama stratejileriyle kar oranlarını artıran firmalar bu alana ayırdıkları bütçelerini artırmışlardır.

Üzerinde çalıştığınız projeye göre en etkili yöntemi seçmelisiniz. Bu yöntem geleneksel pazarlama da olabilir dijital pazarlama da olabilir. Sizin için en verimli olanı seçmeniz en etkin geri dönüşü sağlayacaktır. Geleneksel yöntemleri kullanarak, iyi bir pazarlama stratejisi oluşturmak isteyen firmalar özgün ve yaratıcı olmalıdır.

Yerel Gazeteler

Yerel gazeteler, geleneksel pazarlama yöntemlerinden birisidir. Maliyetinin az olması yerel gazete yönteminin avantajıdır. Firmalar bu yöntemi, marka bilinirliği ve belirli bir hedef kitleyi hedeflemek için kullanabilmektedir. Yerel gazete yönteminde reklamınızı doğru sayfada konumlandırmak önemlidir. Bir bilgisayar mağazanız varsa bunun konumlandırması teknoloji sayfasıdır.

TV Reklamları

Geleneksel pazarlama yöntemleri içerisinde televizyon reklamları oldukça önemlidir. Diğer geleneksel yöntemlere göre hala sıklıkla kullanılmaktadır. İyi kurgulanmış bir televizyon reklamı, markanın sloganını ve sesini yansıtması açısından oldukça önemlidir. Bu zamana kadar ağzımıza takılan birçok televizyon reklamı vardır. Aynı zamanda, markayla özdeşleşmiş birçok televizyon reklamı da bulunmaktadır. Televizyon reklamları, marka bilinirliği ve markanın konumlandırması için de kullanılabilmektedir. Televizyon reklamlarını kullanmak potansiyel müşterinin ilgisini çekmek ve bizimle iletişime geçmesini sağlamak için oldukça önemlidir.

Samsung’un “Good Vibes” veya THY’nin “Messi Vs Kobe” reklamları televizyon reklamlarının gücünü gösteriyor. Markaların oynattığı ünlüler ile de hatırlanan televizyon reklamları vardır. Opet’in Cem Yılmaz’ı oynattığı reklam filmi büyük bir etkileşim yaratmış ve çok başarılı olmuştur. Böylece, televizyon reklamlarının bu özellikleri onları hala güçlü kılmaktadır.

Broşürler

Broşür yöntemi, küçük bir pazara hitap eden ve yerel kitleye ulaşmak isteyen firmalar tarafından kullanılmaktadır. En büyük avantajı az maliyetli olmasıdır. Geleneksel pazarlama yöntemleri içerisinde en az kullanılan yöntemlerden biridir. Az kullanılmasına rağmen günlük hayatta broşür yöntemiyle hala karşılaşabilmekteyiz. Firmalar broşür yöntemini indirimlerini duyurmak için kullanabilirler.

Broşür yönteminin yüz yüze kullanılması daha etkin bir sonuç verir. Müşteriyle direkt iletişim kurmak hedef kitlenizi tanımak için oldukça önemlidir. Broşür yöntemi de firmanız için diğer geleneksel yöntemler gibi fazla kişiye eriştiğinden marka bilinirliği sağlar.

Geleneksel Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Geleneksel pazarlamanın avantajları ve dezavantajları vardır. Bu pazarlama yöntemlerinde müşteriyle çok kısıtlı bir iletişim vardır. Bu kısıtlı iletişim firmaların hedef kitlelerini tanımalarında olumsuz bir durumdur. Firmaların müşterileriyle kısıtlı bir iletişimde olması kişiselleştirilmiş hizmetlere de zarar verir. Böylelikle firmalar potansiyel müşterilerini kaybederler. Geleneksel yöntemlerin diğer bir dezavantajı da optimizasyon yapılamamasıdır. Geleneksel yöntemlerde çok kısıtlı bir veriyle çalışıldığı için bu yöntemleri optimize etmek çok zordur. Böylelikle sizin yöntemleriniz çok alakasız bir hedef kitleye de ulaşsa onu optimize edemezsiniz. Geleneksel pazarlama yöntemleri dijital yöntemlere göre daha pahalıdır. Böylece bu yöntemleri kullanan firmaların maliyetleri artar.

Geleneksel pazarlama yöntemlerinin olumlu yönü ise marka bilinirliği sağlamasıdır. Reklam panoları gibi çok kişiye ulaşan yöntemler firmanız için marka bilinirliği sağlar. Böylelikle daha çok potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz. Bu yöntemler, marka sloganını ve markanın sesini yansıtması bakımından oldukça önemlidir. Geleneksel yöntemler, müşteri güvenilirliğini sağlar. Geleneksel yöntemler etkileyici ve anlaşılması kolaydır. İyi kurgulanmış bir TV reklamı veya görsel olarak iyi bir reklam panosu potansiyel müşteriyi etkileyebilir.

Medyaek olarak bu yazımızda geleneksel pazarlama yöntemlerini detaylarıyla ele aldık. Siz de işinize en uygun geleneksel yöntemi kullanarak başarılı olabilirsiniz. Daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir