TV Reklamları

TV Reklamlarının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

tv reklamlarının avantajları ve dezavantajları

Piyasa koşulları her geçen gün daha da değişken hale gelirken markalar için öne çıkabilmenin en etkili yolu reklamlar. Bu yüzden geniş kitlelere ulaşarak bilinirliklerini arttırmak, ürünlerini tanıtmak rakiplerinin önüne geçebilmeleri açısından oldukça önemli.

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte reklam aracı olarak kullanılan kitle iletişim araçları değişkenlik gösterse de hala en çok tercih edilen reklam çeşitleri arasında ilk sırada TV reklamları geliyor.

İnternet kullanımının her geçen gün daha da artması ile sosyal medya kullanımı da her geçen gün artsa da televizyon reklamları etkisini hala sürdürmeyi başarabiliyor. Çünkü her ne kadar internet kullanımı artış gösterse de herkesin evinde televizyon bulunuyor. Hatta TV programları sosyal medya gündemlerini bile oluşturabilecek etkiye sahip.

TV reklamları oldukça önemli bir etkiye ve güce sahipken avantajlarının yanı sıra dezavantajları da bulunuyor. Yazımızda TV reklamlarının avantajları ve dezavantajları hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.  

Öneri İçerik: TV Reklam Çeşitleri Nelerdir?

TV Reklamlarının Avantajları

Birçok açıdan bakıldığında diğer reklam çeşitlerine göre daha etkili olan TV reklamlarının avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Geniş kitlelere erişme şansı

Türkiye istatistiklerine bakıldığında gün içerisinde televizyon izleme oranlarının oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Böylece TV reklamları günün her saatine çok geniş kitlelere ulaşabilmeyi sağlar. Özellikle prime time adı verilen televizyon izleme saatlerinin en yüksek orana ulaştığı saatlerde ulaşılan bilen kitle oranı oldukça yüksektir.

Görsel ve işitsel iletişim

TV reklamları çeşitleri arasında özellikle reklam kuşağı içerisinde yer alan reklam çeşitleri izleyiciye hem görsel hem de işitsel olarak ulaşabilmeyi sağlar. Sadece görsel ya da sadece işitsel olarak hazırlanan reklamların aksine daha dikkat çekicidir.

İnteraktif kullanım şansı

Geniş kitlelere erişim şansı sunan TV reklamları hazırlanan reklamdaki mesajı ve duyguyu izleyiciye en etkili şekilde aktarmayı sağlar. Film ya da dizi izler gibi TV reklamını izleyen izleyici reklamda yer alan karakter ile empati kurabilir. Böylece hem markaya hem de ürüne sempati duyarak markayı ve ürünü kullanmak isteyebilir.

TV Reklamlarının Dezavantajları

TV reklamları markaya sağladığı avantajların yanı sıra gelişen teknolojiyle birlikte bazı dezavantajlara da sahiptir. TV reklamlarının dezavantajlarını sıralayacak olursak,

Yüksek maliyet

TV reklamlarının en büyük dezavantajı oldukça yüksek maliyetlere sahip olmasıdır. Özellikle de en çok televizyon izlenme oranının en yüksek olduğu saatler olarak bilinen prime time saatlerinde reklam yayınlamak oldukça yüksek maliyetlere neden olabilir.

Hedef kitleyi belirleyememek

Dijital platformlarda yayınlanan reklamlarda hedef kitleyi belirleme seçeneklerine sahip olabilirsiniz. Ancak aynı durum TV reklamları için söz konusu değildir. Televizyon izleyici kitlesi farklı izleyici kitlelerinden oluşabilmektedir.

Reklam kuşağı sürelerinin uzunluğu

Kanal sayısını giderek artması ve reklam kuşağı sürelerinin artması ile reklamlar başladığı anda izleyicilerin diğer kanallara geçtiği bilinmektedir. Bu yüzden TV reklamlarının görmezden gelinme ihtimali bulunmaktadır.

MedyaEk ekibi olarak yazımızda TV reklamlarının avantajları ve dezavantajları nelerdir soruları hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. TV reklamlarının avantajları, dezavantajları ve benzeri içerikler için bizi takip edebilirsiniz.

 

 

1 thoughts on “TV Reklamlarının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir