Tanıtım Yazısı, SEO

SEO Uyumlu İçerik Nedir? Nasıl Yazılır?

seo uyumlu içerik nasıl yazılır

SEO,  Arama Motoru Optimizasyonunun, Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltılmış hali olarak karşımıza çıkmaktadır. SEO’nun hedefi, web sitelerinde yapılan güncellemeler, iyileştirmeler ve çalışmalar sonucu web sitesini arama motorunda üst sıralara çıkarmaktır.

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO uyumlu içerik Google optimizasyonlarına uyum sağlayan ve arama motorlarında ilk sıralarda yer alma amacı ile üretilmiş yazılardır. Peki, SEO uyumlu içerik nasıl yazılır? Şimdi sizler için aşağıda bu sorunun cevabını vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

“SEO uyumlu içerik nasıl yazılır?” bu sorunun cevabı pek çok faktöre bağlıdır. SEO uyumlu içerik yazarken bir bütün halinde düşünmek ve çalışmalarınızı bu doğrultuda gerçekleştirmeniz gerekir.

İçerikte anahtar kelime kullanımına, özgün bir anlatıma, iyi araştırılmış kaliteli bilgilere ve konu ile ilgili çeşitli görsellere yer vermeniz oldukça önemlidir. “SEO uyumlu içerik nasıl yazılır?” sorusunun cevaplarını içeren 10 önemli maddeyi teker teker inceledik.

seo uyumlu içerik nasıl yazılır

1-Anahtar Kelime Araştırması Yapın

 

SEO uyumlu içerik üretmenin en önemli adımı anahtar kelime kullanımıdır. Anahtar kelimeler, içeriğin konusu hakkında kullanıcıların sizi bulmasını sağlar. Anahtar kelimelerin doğru kullanılması ile içeriğinizin kalitesi artar ve arama motorunda daha kolay bulunmanızı sağlar.

Konu ile ilgili anahtar kelimeleri doğru belirlemek oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalarda, kullanıcıların arama yaparken %73’ü dört veya daha fazla kelime içeren sorguları aradığı ortaya konmuştur. Bu araştırma sonucu, uzun tamamlamalar şeklinde verilen anahtar kelimelerin içeriklerde sizi ön plana çıkaracağını söylemektedir. 3 – 4 kelimeden oluşmuş uzun tamamlama şeklinde verilen anahtar kelimeler sizi kısa süre içerisinde üst sıralara taşıyacaktır.

Örneğin, içeriğinizde “ayakkabı” anahtar kelimesine yer vereceksiniz ancak ayakkabı kelimesi yüksek arama hacmine sahip bir kelimedir. Bu nedenle “ayakkabı” anahtar kelimesi sizin üst sıralarda yer almanız konusunda pek de yardımcı olmayacaktır. “Ayakkabı” kelimesi yerine “kırmızı topuklu ayakkabı” gibi uzun tamamlamalar içeren anahtar kelimeler sizi rakiplerinizden ayıracak ve üst sıralarda olmanızı sağlayacaktır. Dolayısıyla anahtar kelime araştırmasını doğru şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Anahtar kelime analizi yapmak için kullanılan ücretli veya ücretsiz SEO araçları vardır. Kullanılan ücretli araçlar; Ahrefs, SemRush veya Moz araçlarıdır. Ücretsiz anahtar kelime analizi için de Google’da içeriğinizin konusuyla ilgili arama yaptığınızda sayfanın en alt kısımda kelime öbekleri yer alır, bunları kullanabilirsiniz.

Öneri İçerik: En İyi 4 Backlink Analiz Aracı

2-Rakiplerinizin İçeriklerini İnceleyin

Bir işe başlarken belirli hedefleriniz olur ve bu hedeflere ulaşma yolunda çalışmalarınızı sürdürürsünüz. Çalışmalarınızı sürdürürken rakiplerinizin neler yaptığını inceleyerek çalışmalarınıza şekillendirirsiniz. İçerik üretirken de bir hedef doğrultusunda yola çıkarsınız ve bu yolda daha önce konu ile ilgili yazılan içeriklere göz atarsınız. Bu her alanda olduğu gibi içerik yazarken de yapılan son derece doğal bir süreçtir.

Rakiplerinizin içeriklerini incelemek size konu hakkında bilgiler verir. İnceleme sonucunda konu ile ilgili eksikler neler, bu konuda daha farklı neler yapılabilir gibi kendinize çeşitli sorular sorarak daha kaliteli içerikler üretmeyi amaçlarsınız. Rakiplerinizin içeriklerini incelemek SEO uyumlu içerik yazarken dikkat etmeniz gereken bir diğer noktadır.

3-Özgün İçerikler Oluşturun

“SEO uyumlu içerik nasıl oluşturulur?” sorusunun bir diğer önemli cevabı içerisinde “özgün içerikler üretmek” yer almaktadır. Özgün içerikler, sizi arama motorunda diğer birbirine benzeyen içeriklerden ayırarak ön plana çıkarır. Sunacak olduğunuz bilgileri kendi ifadelerinizle, samimi bir şekilde sunmak sizi rakiplerinizden ayıracaktır. İçerik üretirken farklı sitelerden kopyalamak içeriğinizin kalitesini bir hayli düşürür. Ayrıca intihal yani içerik kopyalamak arama motoru tarafından ceza almanıza sebep olabilir. Bu noktada dikkatli çalışmak ve özgün içerikler üretmeye özen göstermek gerekir.

4-Alt Başlıklar Kullanın

İçerikte alt başlıklara yer vermeniz okuyucuyu sıkmamak adına son derece önemlidir. Okuyucu içeriğinizi okumaya başladı ancak sizin oluşturduğunuz içerik düz bir metin şeklinde alt başlıklara yer verilmeden oluşturulmuş ise okuyucu bir noktan sonra sıkılacak ve okumaya devam edemeyecektir.

Alt başlıklardan oluşan bir içerik üretmek okunabilirliği kolaylaştırır aynı zamanda içerikte yer verilen başlıklar okuyucu için ilgi çekici ise merak uyandırır. Ve okumaya teşvik eder. Alt başlıklara yer vermek ve konu ile ilgili merak uyandıran başlıklar seçmek içeriğiniz için önemlidir.

5-İçeriğinizi Görsel ve Videolarla Zenginleştirin

İçeriğinizi yukarıdaki adımları takip ederek tamamladınız, sıra geldi içeriğinizi çeşitli görsel ve videolarla zenginleştirmeye. İçeriğinize çeşitli görseller, videolar eklemek çok önemlidir. Eğer içerikte görsele yer verildiyse okuyucu yazıyı okurken konuyla ilgili görseller ilgisini çekecek ve yazıdan sıkılmadan okumaya devam edecektir. Aksi halde yani görsele ve videoya yer verilmeyen bir içeriği okurken okuyucu sıkılabilir ve okumayı bırakabilir. İçeriği paylaşırken konu ile ilgili görsellere yer vermeyi unutmamak gerekir.

seo uyumlu içerik nasıl yazılır

6-Okunabilirliğe Önem Verin

Bir içeriğin okunabilir ve anlaşılabilir olması kullanıcı açısından son derece önemlidir. Karmaşık  ve uzun cümlelerin olduğu, yazım ve noktalama hataları barındıran içerikler Google ve kullanıcı gözünde değersizdir.  Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazarken mutlaka okunabilirliği ön planda tutun. Net cümlelerin olduğu, paragraflara bölünmüş ve okuyucuyu sıkmayan içerikler her zaman daha önde olacaktır.

7-Site İçi Linkleme Yapın

Site içi linkleme, SEO uyumlu bir içerik yazmanın önemli maddelerinden biridir . Kısaca site içi linkleme, bir içeriğinizden sitenizdeki diğer sayfalara link vermenizdir. İçeriğinize gelen kullanıcı, yaptığınız site içi linklere tıklayarak o sayfaları da ziyaret edebilir.

Burada dikkat etmeniz gereken konu çok fazla site içi link kullanmamaktır. Fazla site içi link kullanımı, ziyaretçiyi sıkabilir. Ayrıca içeriğinizle alakalı sayfalarınıza link vermekte önemlidir. Örneğin,Backlink Analizi Nasıl Yapılır?”  adında bir içeriğinizin olduğunu varsayalım. Bu içerikte backlink konusu ile alakalı diğer içeriklerinize link verebilirsiniz.

Site içi linkleme konusu ile alakalı daha detaylı bilgi almak için Site İçi Linkleme Nedir? Nasıl Yapılır?” adındaki içeriğimizi okuyabilirsiniz.

8-İçeriğinizi Düzenli Olarak Güncelleyin

Yazdığınız içeriği belirli periyotlarla güncellemelisiniz. Bu o içeriği beslemenin yanında Google’a içeriğiniz güncel olduğunu da gösterecektir. Google, güncellenmeyen ve geliştirilmeyen sayfaları taramaz ve indekse almaz. O yüzden içeriğinize farklı olarak materyaller eklemelisiniz. Bu bir video, bir infografik veya farklı bir alt başlık olabilir.

9-İçeriğinizde Uzmanlığınızı Gösterin

Google’ın bir içerikte aradığı en önemli özellikler güvenilirlik ve uzmanlık göstergesidir. Bunu şöyle açıklayalım; bir içerik yazdığınızda verdiğiniz bilgilerin doğru ve güvenilir olması gerekmektedir. Yanlış veya kullanıcıyı yanıltmaya yönelik bilgi bulunduran içerikler, Google’ın sevmediği türden içeriklerdir.

Uzmanlık ise yazdığınız konu hakkında gerekli bilgi ve donanıma sahip olmanızdır. Bu da aslında verdiğiniz bilgilerin doğruluğu ile bağlantılıdır.

10-İçerik Uzunluğunu Önemseyin

Bir içeriğin ortalama 200 ila 500 kelime arasında olması gerekmektedir. Fakat Google, uzun içerikleri daha çok ön plana çıkarmaktadır. Araştırmalara göre Google ortalama 2000 kelimenin üstündeki içeriklere sıralamalarda yer vermektedir (Kaynak: https://capsicummediaworks.com/content-length/).

Fakat, her nişin ortalama içerik uzunluğu farklı olabilir. Kelime sayısının fazla olması önemlidir, ama içeriğin kalitesini de bozmamalısınız.

Bonus: Video!

https://www.youtube.com/watch?v=RDBBwLm0kTo

SEO uyumlu içerik nasıl yazılır?” sorusu altında sizlere 5 adımda SEO uyumlu içerik nasıl yazılır detaylı şekilde aktardık. Siz de SEO uyumlu, kaliteli içerikler üretmek için sizler için verdiğimiz 5 önemli adıma dikkat ederek içeriğinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 

1 thoughts on “SEO Uyumlu İçerik Nedir? Nasıl Yazılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir