Backlink

Nofollow Dofollow Backlink Nedir?

nofollow dofollow backlink nedir

Arama motorlarında üst sırada çıkabilmek için SEO ayarlarının yapılması gerekir. Nofollow dofollow backlink çalışmaları aralama sıralarınızı yükseltecek en önemli işlemlerden bazılarıdır. Farklı sitelere link vermek olarak adlandırılan backlink bağlantılarında verilen site ve backlink türü oldukça önemlidir.

Site dışı işlem olan backlink çalışmaları sitelere trafik sağlayan işlemlerdir. Backlink verirken web sayfanıza gelen bağlantıları kontrol edebilmek için Nofollow ve Dofollow backlink türlerini bilmeniz gerekir. Bu sayede backlink çalışması yaparken sitenizi SEO uyumlu hale getirebilir ve arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilirsiniz.

MedyaEk ekibi olarak hazırladığımız bu içeriğimizde nofollow dofollow backlink nedir, aralarındaki farklar nelerdir, detaylı olarak inceleyeceğiz. 

Nofollow Backlink Nedir?

Web sitelerine gelen kullanıcılar yorumlar bölümünde bıraktıkları linklere ve web sayfanızda kullandığınız bağlantılara kefil olmak istemiyorsanız nofollow etiketini kullanmanız gerekir. Genel olarak spam linkleri engellemek için kullanılır. Backlink kodu özelinde rel=”nofollow” komutunun yazılmasıyla kullanılır. 

Nofollow backlink komutu, arama motorları tarafından geliştirilmiştir. Nofollow backlink kullanımı yaparak sayfanızda bulunan spam linkleri engelleyebilirsiniz. Bu durumda da sitenizin sayfa değerini arttırmış olursunuz. Google botları bu linklere kefil olmadığınızı algılayarak bu linkleri backlink değerlendirmesine almaz. 

Web sitenizin rankını ve kalitesini düşüreceğini düşündüğünüz linkler için kullanılması gerekir. Spam linkleri, istemediğiniz bağlantıları nofollow yaparak linkin gittiği siteye referans olmadığınızı gösterebilirsiniz.

Öneri İçerik: Backlink Analizi Nasıl Yapılır?

Dofollow Backlink Nedir?

Web sitenizde kullandığınız linklere referans olmak istiyorsanız dofollow etiketi kullanmanız gerekir. Dofollow linkler, backlink koduna eklenen rel=”dofollow” komutu ile uygulanırken link verilen sitenin PR değerinden yararlanılmak amacıyla yapılır.

Web sitenizin rankını arttıracak doğru linklemeler yaparsanız SEO adına başarılı bir yöntem uygulamış olursunuz. Google botları sitenizdeki linkleri incelediğinde backlink verilen sitelerin değerini de hesaplayarak sitenizin değerini değiştirir.

PR değeri yüksek bir sayfaya dofollow link kullanırsanız web sayfanızın kalitesi de artacaktır. Nofollow ve dofollow kullanımı dengede tutulmalıdır. Dengeli kullanımı sitenin puanını etkiler. Backlink çalışmalarının doğru yapılması arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmanızı sağlayan kalite puanınızı etkilemektedir. Sitenizde bulunan linkleri yan sekmede açarak güvenli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. 

Öneri İçerik: Google Disavow Aracı Nasıl Kullanılır?

Nofollow ve Dofollow Arasındaki Farklar Nelerdir?

SEO çalışmaları yaparken web sitenizdeki backlinkleri yönetmek oldukça önemlidir. Dofollow ve nofollow backlink çalışmaları ile sitenizin otoritesini arttırabilirsiniz. Web sitenizdeki linkleri yönetmediğinizde siteniz aramalarda daha alt sıralarda çıkmaya başlar ve sayfalarınızın spam olduğu düşünülerek siteniz askıya alınabilir. Nofollow ve dofollow arasında bazı farklar bulunur. Fakat ikisinin de belirli oranda kullanılması gerekir. 

Nofollow dofollow nedir sorusunun cevabı aslında web sayfanızı kurtaran etiketlerdir, diyebiliriz. Web sitenizin bir sayfasında yorumlarda kullanıcılar link oluşturmuş olabilir. Bu durumda arama motorları bu linkleri spam olarak algılayabilirler. 

Nofollow etiketi ile güvenilir olmayan linkler sitenize aitmiş gibi Google tarafından algılanmayacak ve sayfanız spam durumuna düşmeyecek.

Dofollow etiketi ile kaliteli sitelerden aldığınız bağlantıları web sayfanıza ait değerlendirmeye dahil edebilirsiniz. 

Backlinkler kontrol ve dikkat isteyen SEO çalışmalarıdır. Web sitenizdeki linkleri yönetmezseniz kalite puanınız düşer ve arama sonuçlarında üst sıralarda çıkamazsınız. Bu düzden kullandığınız etiketler sayfanızın arama motorları tarafından daha iyi algılanmasını sağlar. 

Nofollow dofollow kullanmak SEO çalışmaları için oldukça etkilidir. Linklerin güvenilirliğine karar verdikten sonra bu etiketleri kullanarak aramalarda üst sıralarda çıkabilirsiniz. 

“Nofollow Dofollow Backlink Nedir?” sorusunu detaylı olarak aktardık. Web sitenizdeki sayfalarda bulunan linkleri arama motorlarına uyumlu hale getirerek SEO çalışması yapabilirsiniz. Sayfanıza ait olarak göstermek istediğiniz linklerde dofollow etkiletini, istemediğiniz spam olarak düşündüğünüz linklerde nofollow etiketini kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir